Blog

Trendy, témata a novinky,
které ovlivňují váš business.

Logo Google

Nové pokyny společnosti Google pro vytváření odkazů

18. 9. 2019

Rudolf Svátek
SEO specialista

V případě, že vám to uniklo, Google mění pravidla pro vytváření odkazů .

Bývalo to tak, že když na vás lidé odkazují, odkaz mohl být buď odkazem dofollow, nebo nofollow. Téměř před 15 lety byl atribut nofollow zaveden jako prostředek k boji proti komentářovému spamu. Tento atribut se rychle stal metodou, kterou společnost Google doporučuje pro označování odkazů souvisejících s reklamou nebo sponzorovaných odkazů.

No, to se nyní změnilo.

Nyní Google zavádí dva nové atributy odkazů, které webmasterům poskytují další způsoby, jak označit povahu konkrétních odkazů. Tyto, spolu s nofollow, jsou shrnuty níže:

  • rel=“sponsored“: Pomocí atributu sponsored identifikujte odkazy na vašem webu, které byly vytvořeny jako součást reklam, sponzorství nebo jiných dohod o odměňování.
  • rel=“ugc“: UGC je zkratka pro Uživatelem generovaný obsah a hodnota atributu ugc se doporučuje pro odkazy z komentářů a příspěvků na fóru.
  • rel=“nofollow“: Tento atribut použijte v případech, kdy chcete odkazovat na stránku, ale nechcete naznačovat žádný typ schválení, včetně předávání hodnocení odkazované stránce.

Když bylo zavedeno nofollow, Google nepočítal žádný odkaz takto označený jako signál, který by se měl použít pro hodnocení ve vyhledávacích algoritmech. To se nyní změnilo. Všechny atributy odkazů – sponsored, UGC a nofollow – jsou považovány za označení způsobu, jak má Google odkazy identifikovat a jak se k nim chovat.

Proč bychom nové atributy neměli prostě ignorovat a nepoužívat dále jen nofollow? Odkazy jsou cenným signálem, a mohou pomoci zlepšit vyhledávání. Například jak anchor texty v odkazech popisují obsah, na který poukazují. Google zkoumá všechny odkazy a snaží se lépe pochopit nepřirozené vzorce propojení stránek.

Tyto nové atributy budou vyvolávat otázky, takže tady jsou odpovědi na ty nejdůležitější z nich:

Musím změnit své stávající nofollows?

Ne. Pokud nyní používáte nofollow jako způsob blokování sponzorovaných odkazů nebo označení, že neručíte za stránku, na kterou odkazujete, bude tento atribut nadále podporován stejně jako dosud. Není nutné měnit žádné nofollow odkazy, které již máte.

Mohu na odkaz použít více než jednu hodnotu rel?

Ano, na odkaz můžete použít více než jednu hodnotu rel. Například rel=“ugc sponsored“ je dokonale platný atribut, který naznačuje, že odkaz pochází z obsahu generovaného uživatelem a je sponzorován. Platí také použití nofollow s novými atributy. Například rel=“nofollow ugc“ – pokud chcete být zpětně kompatibilní se službami, které nové atributy nepodporují.

Pokud používám nofollow pro reklamy nebo sponzorované odkazy, musím je změnit?

Ne. Můžete použít nofollow jako metodu k označení takových odkazů, aby se zabránilo možným pokutám za odkazovou farmu. Nemusíte měnit žádné existující označení. Pokud máte systémy, které nofollow automaticky připojují k nově vloženým odkazům, mohou to i nadále dělat. Doporučujeme však přepnout na rel=“sponsored“, pokud je to vhodné.

Musím stále nahlásit reklamu nebo sponzorované odkazy?

Ano. Pokud se chcete vyhnout možnému postihu za sponzorované odkazy, použijte k označení těchto odkazů rel=“sponsored“ nebo rel=“nofollow“. Upřednostňujte ale použití sponsored.

Co se stane, když na odkazu použiji nesprávný atribut?

S výjimkou sponzorovaných odkazů neexistuje žádný nesprávný atribut. Pokud nahlásíte odkaz UGC nebo jiný než reklamní odkaz jako sponsored, uvidí Google, že je odkaz placený, ale dopad by byl nanejvýš ten, že by se prostě nepřenášelo hodnocení na další stránku. V tomto ohledu se neliší od současného stavu mnoha odkazů UGC a jiných reklam, které jsou již označeny jako nofollow.

Opačně by to mohlo problém představovat. Jakýkoli odkaz, který je zjevně reklamou nebo sponzorovaným odkazem, by měl používat atribut sponsored nebo nofollow, jak je popsáno výše. Preferováno je použití sponsored, ale nofollow je přijatelné.

Proč bych se měl obtěžovat používat některý z těchto nových atributů?

Použití nových atributů umožňuje vyhledávacímu robotu lépe zpracovávat odkazy a analyzovat web. To může zahrnovat váš vlastní obsah, pokud lidé, kteří na vás odkazují, tyto atributy využívají.

Nezmění nové atributy postoj ke spamovým komentářovým odkazům?

Mnoho webů, které umožňují třetím stranám přispívat k obsahu, již různými způsoby brání spamu, ať už automaticky, či ruční kontrolou. Atributy odkazů ugc a nofollow budou zřejmě nadále odrazovat spamery od zběsilého vkládání odkazů, když jim nepřinesou žádnou hodnotu.

Ve většině případů nové atributy nezmění to, jak s těmito odkazy Google bude zacházet. Obecně budou všechny považovány za nofollow tak, jak se chápe do dnes. Žádný z nich prostě nebude předávat hodnocení stránky dál.

Kdy tyto atributy a změny vstoupí v platnost?

Všechny 3 atributy odkazu dnes fungují pro účely hodnocení. Pro účely procházení a indexování se začnou používat od 1. března 2020.

Jak Google kontroluje odkazy?

Algoritmus společnosti Google je inteligentní. Samozřejmě Google chce, abyste označovali nofollow odkazy. Pokud jsou zakoupeny nebo nejsou přirozeně vzniklé, je odkaz bez nofollow porušením pravidel už nyní. Ale protože Google není hloupý, ví, že se pravidla porušují.

Google může snadno identifikovat, kdy je příspěvek na nějakých velkých zpravodajských serverech sponzorovaný, protože mnoho z nich má různé znaky, které Google dokáže zjistit.

Google tedy může snadno zjistit, že se jedná o sponzorovaný příspěvek i ve chvíli, kdy jej provozovatel stránek takto neoznačí. Google prostě může použít jiné signály k tomu, aby zjistil, že tomuto odkazu by neměla být věnována velká váha

Co to všechno znamená pro SEO?

Všichni víme, že vyhledávací algoritmus Google je sofistikovaný a složitý. Ale stejně jako jakýkoli jiný algoritmus nebo počítač, není dokonalý.

Tím, že webmasteři označí typ odkazů, které vytvářejí, a účel těchto stránek, usnadní Googlu naučit se, jak používáme různé typy odkazů, a pomůže jejich algoritmům rychleji a snadněji identifikovat typy odkazů a kontext, ve kterém jsou používány.

Pokud například tisíce lidí používají rel=“ugc“ pro odkazy generované prostřednictvím příspěvků uživatelů, mohou pomoci naučit algoritmus Googlu, že tyto odkazy byly ve skutečnosti vytvořeny náhodnými lidmi namísto webmastera a měly by být nižší hodnotu.

Google již samozřejmě může identifikovat wiki, fórum a další typy obsahu vytvářeného uživateli, ale pomůže jim to zpřísnit věci a zpřesnit hodnocení.

Mohou se také rozhodnout zaujmout uvolněnější postoj k určitým typům odkazů. Například, možná, že se rozhodne dát nějakou hodnotu odkazům generovaným uživateli, ale bude to třeba jen třetina hodnoty, než kterou má přirozený odkaz.

Ale z dlouhodobého hlediska, jak se jejich algoritmus stává přesnějším, lze bezpečně říci, že skutečným řešením je myslet na své uživatele na prvním místě.

Cílem vyhledávačů není zařadit na první místa weby, které mají „perfektní SEO“. Chtějí ocenit stránky, které mají v oblibě uživatelé.

Pokud jde o budování odkazů, odkazy budou vždy těžké získat, takže kvalitní dofollow odkazy budou v dohledné budoucnosti stále významnou součástí vyhledávacích algoritmů.

Jedna věc, kterou bych doporučil je, ať si vytvoříte co nejvíce odkazů, i když jsou to odkazy generované uživateli. Pokud jsou z relevantních webů, mohou vám přivést návštěvnost i když samotným odkazům Google žádnou hodnotu nebude dávat. A pokud se Google navíc rozhodne přeci jen nějakou hodnotu jim dát, tím lépe pro vás.

To neznamená, že byste měli jít na fóra a všude odkazovat spam. To znamená, že byste měli jít, najít různé obsahově generované weby, komentáře, fóra a diskuze a poskytnout tam spoustu hodnotných příspěvků a pouze pokud to vyplývá z přirozené konverzace, přidejte odkaz zpět na své stránky, když to prospěje čtenáři.

Rubrika: SEO

Zbořte limity Vašich znalostí a přečtěte si

archetypy

Archetypy v marketingu a jak je využít

22. 6. 2020

Archetypy pro nás mají důležitý význam, a to nejen v marketingu. Jsou to dobře známé modely, které se nachází v mnoha příbězích a mýtech. Archetypem je například Prospero, Popelka nebo Don Quijote. Některé z nich se navzájem také doplňují (Romeo a Julie). Jak je to ale s využitím takovýchto archetypů v marketingu?  Marketing a archetypy […]

persony

Persony jako nepostradatelná součást online světa

15. 6. 2020

Persony jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů, který určuje jestli obchod bude úspěšný nebo nikoliv. Díky vytvoření person si velmi ulehčíte práci s texty, obrázky či videi. Persony můžete využívat ne jen v marketingovém oddělení, ale také v oddělení péče o zákazníky, v obchodním oddělení a dalších. Pojďme si tedy říci, co to persona je a proč […]

komunikace na sociálních sítích

Jak na pokoronavirovou komunikaci na sociálních sítích

29. 5. 2020

Je to už více jak dva měsíce od vypuknutí pandemie koronaviru. Jelikož se svět měnil z hodiny na hodinu, všichni online marketéři se museli dobrovolně nebo i nedobrovolně zapojit do koronavirové komunikace. Lidé už však nyní od sociálních sítí očekávají něco jiného než témata týkající se pouze pandemie koronaviru. Je třeba se posunout dál Po […]

Prase s rouškou

Pandemie koronaviru ovlivnila mnoho odvětví, česká e-commerce roste

13. 5. 2020

Kdybychom před měsícem či dvěma někomu řekli, že se velká část ekonomiky téměř zastaví, mnozí by si asi jen nevěřícně klepali na čelo. Ale člověk míní a život mění. Celý svět zasáhla pandemie koronaviru a vše se změnilo. Některým odvětvím tato krize možná i prospěla, na jiné však dopadla velmi tvrdě. Pojďme se podívat na […]