Blog

Trendy, témata a novinky,
které ovlivňují váš business.

Obsahová síť Google

Obsahové kampaně – jak je využít a jaký mají přínos?

10. 7. 2019

Jan Kšonžek
PPC Specialista

Vyhledávací síť je stále jedním z nejlepších způsobů, jak podchytit záměr a potřeby uživatelů na internetu. Ale pokud lidé neví zhola nic o vaší firmě, službách a produktech, nebudou vás na Google vyhledávat. Jak tedy docílit toho, aby se o Vás svět dozvěděl? Jedno z řešení, které Vám může nejvíce pomoci, je inzerce v obsahové síti a bannerové reklamy.

Pokusím se vysvětlit, proč je důležité obsahovou síť využívat také k budování povědomí o značce, a v článku poskytnu také několik tipů, jak vyšlápnout k inzerci v obsahové síti tou správnou nohou.

 

Proč budovat povědomí?

Ještě než se dostaneme k jádru věci, rád bych se s Vámi podělil o skutečnou situaci z naší agentury.

Máme klienta, který v době, když jsme jej jako agentura přijali pod naší správu, měl v Google Ads účtu nastaveno víceméně pouze několik brandových kampaní ve vyhledávání. Klient nedisponoval příliš vysokými rozpočty a dle jeho slov využíval pouze tento typ kampaní, protože ceny za proklik a ceny za akvizici jsou v jejich případě velmi nízké. To samozřejmě není u brandových kampaní žádné překvapení. Nicméně, brandové kampaně ve vyhledávání v žádném případě nepomáhají malým byznysům růst.

Pokusil jsem se klientovi navrhnout, aby se soustředil více i na nové uživatele, kteří zatím o jeho značce nemají nejmenší ponětí.

Klient, naprosto podle očekávání, nebyl zprvu tomuto návrhu příliš nakloněn. Uměl si spočítat, že konverze budou v tomto případě přicházet za mnohem větší cenu.

Klientovo váhání se mohlo zdát zcela na místě. Radit klientovi ať utrácí více peněz za něco, co (na papíře) přináší méně konverzí, nemusí znít jako příliš dobrý nápad. Jenže co dělat, když klientovy brandové kampaně dosahují 100% podílu zobrazení, nejsou omezeny rozpočtem a nelze je ani nijak dále rozšířit a vylepšit? Co podniknout, pokud se tyto kampaně nachází na maximu svého potenciálu?

A právě zde přichází na scénu reklamy v obsahové síti (bannery). Jak jsem říkal v úvodu, lidé si vaši firmu nemohou vyhledat, pokud o ní neví. Pokud chcete, aby vás a vaší firmu vyhledávalo více lidí (a to ať už přes brandová klíčová slova, nebo organicky – tedy neplaceně), musíte investovat do budování povědomí. Investice do budování povědomí má (v dlouhém měřítku) za následek navýšení míry prokliku a snížení ceny za konverzi. Protože čím více lidí vaší značku zná, tím větší je pravděpodobnost, že budou vaší značce důvěřovat a budou ji považovat za správné řešení jejich potřeb.

 

Jak využít cílení na publika k budování povědomí?

Právě jsme si vysvětlili, proč je důležité povědomí o značce budovat, a můžeme se podívat na pár základních postupů, jak oslovit relevantní uživatele. V dnešní době, kdy se pomalu ustupuje od cílení pomocí klíčových slov je jedním z aktuálních trendů ve světě on-line marketingu cílení pomocí takzvaných publik, tedy skupin uživatelů s podobným chováním, zájmy, atp.

Google poskytuje několik nástrojů, pomocí kterých můžete získat základní představu o tom, na které skupiny uživatelů – publika – vaše reklamy cílit. Jedním z nich je Google Analytics, ve kterém naleznete přehled zájmových kategorií nebo segmentů podle zájmu o koupi. Dále můžete využít přehled Google Ads, zvaný statistiky o publiku.

Oba tyto přehledy vám dají cenné informace o tom, o co se uživatelé vašeho webu zajímají, co v poslední době aktivně na internetu vyhledávají a mají pravděpodobně v plánu nakoupit. Mimo to se dozvíte, kolik času na vašem webu tráví, kolik těchto uživatelů na váš web chodí, kolik konverzí provedli a podobně. Google má všechna svá publika pojmenována, a tak v přehledech můžete narazit například na Nadšence do vaření, Amatérské fotografy, Milovníky rodinných dovolených a nebo Příznivce sportů v přírodě.

A právě tyto kategorie uživatelů – publika – můžete využít k cílení reklam v obsahové síti. Samozřejmě, při volbě publik k cílení je nutné věnovat pozornost metrikám, které jsem jmenoval výše, tedy konverze, doba na stránce, a další. Určitě není dobrý nápad cílit na publikum Milovníků zvířat jen proto, že je toto publikum mezi všemi návštěvníky nejzastoupenější. Pokud od tohoto publika nepřichází konverze, mohlo by se vám toto nastavení velmi prodražit a efekt by byl nulový. Pokud však zjistíte, že určité publikum uživatelů tráví výrazně nadprůměrnou dobu na webu, prohlíží nadprůměrný počet stránek a zároveň má třeba vysoký konverzní poměr, může se jednat o zajímavou skupinu uživatelů, na které by stálo za to reklamy zacílit

 

Nezapomínejte na fáze nákupního procesu!

Často se také setkávám se situací, kdy jsou veškeré (obsahové) reklamy v účtu klienta totožné. Stejné reklamní sdělení, které oslovuje naprosto nového uživatele (například právě z publika Milovníci zvířat), je zároveň použito pro remarketing uživatele, který již na vašem webu někdy dříve byl a má o vašem podnikání alespoň minimální povědomí.

Uvedu příklad: nového uživatele lákáte obecným reklamním sdělením na Váš nově otevřený e-shop s potřebami pro domácí mazlíčky. Stejné sdělení však využíváte pro remarketing uživatele, který e-shop již navštívil. Tomu však reklama už nemusí přijít tak zajímavá a výkon remarketingové kampaně klesá.

Přitom je evidentní, že se tyto dva typy uživatelů budou v online prostředí chovat odlišně! Každý z nich se nachází v jiné fázi nákupního procesu a každý z nich má jiné záměry. Je důležité tyto uživatele segmentovat, co nejvíce to jde, a s každou skupinou uživatelů zvlášť vytvářet jakési psychologické pouto. Je důležité každé skupině individuálně nabízet řešení jejich potřeb na míru a zdůrazňovat, proč by jej měli chtít zrovna od vás. Samozřejmě, tato (někdy mravenčí) práce se dá jednoduše suplovat nasazením jedné reklamy s obecným popisem vaší společnosti. Jenže těch nejlepších výsledků s obsahovou inzercí dosáhnete právě a jen díky osobitému přístupu k uživatelům.

 

Cenově přijatelné řešení

Reklama v obsahové síti je skvělý způsob, jak i malé podniky mohou oslovit množství nových potenciálních zákazníků. Pokud lidem v online prostředí nesejdete z očí, zcela určitě můžete očekávat zvýšení povědomí o značce, zvýšení důvěryhodnosti a samozřejmě také větší objem vyhledávání vašeho brandu. Investice do obsahové sítě se v dlouhém horizontu vyplatí a v porovnání s některými jinými způsoby reklamy se jedná o velmi dostupný způsob, jak povědomí o značce budovat.

Rubrika: PPC

Zbořte limity Vašich znalostí a přečtěte si

Selfie

Svět sociálních médií: 5 trendů, které definují rok 2019

9. 10. 2019

Svět sociálních médií prochází neustálou obměnou. Inovace a různé vychytávky vznikají každým dnem. Mnohé z nich si užijí svých patnáct minut slávy a vzápětí opět zmizí v propadlišti dějin.  Pak tu ovšem máme i takové inovace a vychytávky, které posunou marketingové strategie zase o malý krůček dál. Být aktuální a mít povědomí o nejnovějších úspěšných […]

Logo Google

Nové pokyny společnosti Google pro vytváření odkazů

18. 9. 2019

V případě, že vám to uniklo, Google mění pravidla pro vytváření odkazů . Bývalo to tak, že když na vás lidé odkazují, odkaz mohl být buď odkazem dofollow, nebo nofollow. Téměř před 15 lety byl atribut nofollow zaveden jako prostředek k boji proti komentářovému spamu. Tento atribut se rychle stal metodou, kterou společnost Google doporučuje pro označování […]

Persony

Jak prodat cokoli aneb persony v praxi

20. 8. 2019

Za dobu mé praxe zjišťuji stále častěji, že prodat se dá naprosto cokoli – kámen, strom, zmrzlina za 600 tisíc korun, čistý vzduch či pivo v prášku. Můj syn je například obchodník tělem i duší. Dva příklady za všechny: Když byl se školou u moře v Chorvatsku, dostávali ke snídani jablka. Těmi samozřejmě všichni pohrdli […]

content marketing

Jak vytvořit lepší obsah, než má konkurence

30. 7. 2019

Úspěšné organizace chápou, že účinná strategie obsahového marketingu je jedním z klíčů k překonání jejich konkurence. Konkurence je dobrá věc. Pokud proti vám soupeří spousta webů o místo na první stránce výsledků vyhledávání na Google, znamená to, že daný vyhledávací dotaz má potenciál generovat spoustu peněz. Pokud víte, jak vytvořit efektivní obsah a vytvořit relevantní […]