Blog

Trendy, témata a novinky,
které ovlivňují váš business.

persony

Persony jako nepostradatelná součást online světa

15. 6. 2020

Rudolf Svátek
SEO specialista

persony

Persony jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů, který určuje jestli obchod bude úspěšný nebo nikoliv. Díky vytvoření person si velmi ulehčíte práci s texty, obrázky či videi. Persony můžete využívat ne jen v marketingovém oddělení, ale také v oddělení péče o zákazníky, v obchodním oddělení a dalších. Pojďme si tedy říci, co to persona je a proč je v online prostředí užitečná.

Co jsou to persony

Personu můžete považovat za vašeho ideálního zákazníka, kterého chcete přilákat. Persona je velmi specifická a obsahuje i fotografii. Je to takový virtuální zákazník, imaginární postava, která zastupuje určitou skupinu nakupujících. Díky personám můžete segmentovat trh a zaměřit se na zákazníky, které bude váš obsah skutečně zajímat.

O personě se dá říci, že je skutečná i fiktivní. Jedná se totiž o fiktivní postavu, která je však vytvořena na základě skutečných podkladů. Data pro vytvoření persony čerpejte nejlépe z průzkumu trhu, vlastních zkušeností nebo Google Analytics.

Proč jsou persony důležité?

Díky personám může marketér plánovat marketingovou strategii přesně na míru. To může následně pomoci dosáhnout lepších výsledků v podnikání. Persony vám pomohou porozumět vašim zákazníkům a jejich potřebám. Ti už nebudou pouze davem, ale stanou se konkrétním jedincem, kterému je určen váš obsah. Persony vám zákazníky zapamatovatelnou a zábavnou formou mnohem více přiblíží. Můžete se zaměřit na specifickou skupinu a lépe pochopíte její touhy a očekávání. 

Když si vytvoříte profil konkrétního člověka, i s jeho zájmy, koníčky a preferencemi, bude se vám pro něj obsah tvořit mnohem snadněji. Persony by se měly specifikovat než začnete s obsahovým marketingem a před samotnou propagací produktů či služeb.

Kde mohou persony pomoci?

Dobře zpracovaná persona může pomoci v mnoha oblastech online marketingu:

SEO –  vytvořené persony vám mohou pomoci hledat nový obsah a témata, vytvářet obsah, který bude lépe optimalizovaný pro vyhledávače a samozřejmě díky nim bude snadnější vyhledávat vhodná klíčová slova.

E-mail marketing – v e-mailingu mohou persony pomoci lépe zacílit na konkrétního zákazníka tak, aby e-mail působil co nejpřesvědčivěji.

Copywriting – u copywritingu persony pomohou zvolit správný styl a tón komunikace.

Sociální sítě – u sociálních sítí mohou persony pomoci především s vytvářením placené propagace. Díky nim totiž můžete zjistit, kam chodí vaše cílová skupina, jaké má zájmy, preference, jaké sociální sítě používá nejčastěji apod. Podle toho svou reklamu zaměříte a můžete dosáhnout lepších výsledků.

Jak persony tvořit a co by měly obsahovat?

Než se pustíte do tvoření person, musíte dobře poznat své zákazníky a mít jasno v tom, v čem vám mají pomoci. Každé oddělení totiž využívá trošku jiný typ informací. Persona obsahuje standardní demografické údaje i každodenní zvyky zákazníka, jeho nákupní motivaci nebo vlastnosti.

Při tvorbě persony je nejlepší pozvat zástupce všech oddělení, kteří ji budou využívat. K získání informací o zákazníkovi mohou dobře posloužit marketingové výzkumy a znalost daného segmentu trhu. Personu můžeme velmi efektivně modelovat pomocí brainstormingu. Na konci nám obvykle vyjdou, podle počtu problémů, které cílová skupina může řešit, 1-3 persony.

Obsah persony

Jméno

Fotografie

Pohlaví

Příjem

Povolání

Věk

Vzdělání

Váha a výška

Rodinný stav a děti

Bydliště

Zájmy

Potřeby a problémy

Životní styl

Způsob komunikace

Trávení volného času

Vztah k vašemu výrobku/službě

A další…

Příklad persony

Jitka Nováčková má 35 let, je vdaná, má 2 děti a bydlí v Brně. Vystudovala střední Obchodní školu a vysokou školu obor Marketing a obchod. Pracuje jako marketingový specialista ve velké brněnské firmě. Příjem má slušný a ráda utrácí za kosmetiku a dobré jídlo. K jejím koníčkům patří vaření, chození do dobrých restaurací a potrpí si na dobrou kávu. Velmi ráda cestuje a chodí po horách.

Jitka má vlastní počítač i mobilní telefon. Velkou část dne tráví na sociálních sítích a rozumí si dobře s internetem. O webu se dozví z Facebooku nebo z food blogu. Velmi ji zaujme neotřelý design webu a nakoupí především ze zvědavosti. Po prvním nákupu ocení kvalitu produktu a komunikaci se zákazníkem, která je velmi kamarádská, což má Jitka ráda. 

Takto snadno si můžete specifikovat jakoukoliv cílovou skupinu zákazníků. Uvidíte, že vám to práci v online světě velmi usnadní.

Zbořte limity Vašich znalostí a přečtěte si

Jak s online marketingem začít (a rychle neskončit)

15. 12. 2020

Rok ve znamení pandemie se blíží ke konci, a tak je již načase přijmout fakt, že se svět nenávratně změnil. Tím nechceme vykreslovat apokalyptické scénáře s nezastavitelným virem, ale spíše poukázat na skutečnost, že myšlení a chování spotřebitelů i podnikatelů prošlo razantní změnou. Jakou? Ani jedna strana už nechce čekat na něco, co možná ani […]

Vánoce

Marketingové přípravy na Vánoce

19. 10. 2020

Je říjen a značka, která ještě s marketingovými přípravami na Vánoce nezačala, by už určitě neměla dál otálet. Vánoční nákupní horečka totiž řádí již od září a vrcholí v prosinci. Ve světě e-commerce je to navíc velmi znát. Nepodceňujte proto tvorbu online marketingových kampaní. A jak na to? To se dozvíte dále v našem článku. […]

palce nahoru

Online marketing – tipy, které fungují

1. 9. 2020

Online prostředí je často velmi zrádná voda plná nečekaných změn a konkurence, která nikdy nespí. Uplynulých několik měsíců bylo pro marketéry velkou zkouškou. Museli se ze dne na den přizpůsobit úplně nové situaci, která panovala kolem pandemie koronaviru. A ani nyní není jasné, jak se bude situace v online marketingu dále vyvíjet. Je ale téměř […]

Vizuální vyhledávání – nový trend v online marketingu

22. 7. 2020

Digitální marketing prošel v posledních letech velkými změnami. Díky vynálezu umělé inteligence, personalizace či multimédií a dalších se služby online marketingu neustále rozvíjely. A jejich vývoj ještě určitě neskončil, jelikož lidé jsou tvorové zvědaví a vynalézaví. Mnoho z nás je orientováno spíše vizuálně tzn., že lépe a rychleji porozumíme tomu, co vidíme, než tomu, co […]