Blog

Trendy, témata a novinky,
které ovlivňují váš business.

Vizuální vyhledávání – nový trend v online marketingu

22. 7. 2020

Rudolf Svátek
SEO specialista

Digitální marketing prošel v posledních letech velkými změnami. Díky vynálezu umělé inteligence, personalizace či multimédií a dalších se služby online marketingu neustále rozvíjely. A jejich vývoj ještě určitě neskončil, jelikož lidé jsou tvorové zvědaví a vynalézaví.

Mnoho z nás je orientováno spíše vizuálně tzn., že lépe a rychleji porozumíme tomu, co vidíme, než tomu, co čteme. Toto si uvědomujeme také v marketingu, a proto je na vzestupu velmi užitečný nástroj vizuálního vyhledávání. Může firmám pomoci získat nové zákazníky, cílit na novou skupinu lidí a zvýšit tak své výnosy z prodeje. Pojďme si o vizuálním vyhledávání říct více.

Vizuální vyhledávání

Vizuální vyhledávání existuje již nějaký čas, neustále se však zdokonaluje a nyní je na vzestupu. Jeho hlavním úkolem je usnadnit uživatelům vyhledávání produktů a pomoci maloobchodníkům lépe poznat a zacílit na své zákazníky.

Vizuální vyhledávání je koncept, který využívá vizuálních vyhledávacích nástrojů. Funguje velmi jednoduše tak, že uživatel vyfotí obrázek, který se nahraje do vyhledávače, a ten provede vizuální vyhledávání. Vizuální algoritmy identifikují obrazové objekty, pro které vyhledají nejvhodnější obrazy.

Například pokud uživatel nahraje obrázek židle jako dotaz, vizuální vyhledávač najde a zobrazí stejné nebo podobné objekty. Vizuální vyhledávání ještě není dokonalé, ale neustále se zlepšuje a rozšiřuje svou základnu obrazových objektů. Navíc může uživateli navrhovat místní prodejce a poskytnou zákaznické reference.

Přínosy vizuálního vyhledávání

Získání nové skupiny zákazníků

Zákazníci se v dnešní době chtějí se značkou ztotožnit a musí jí důvěřovat. Jakmile získají ke značce důvěru, nejsou tolik citliví na cenu a rozhodování k nákupu je pro ně jednodušší.

Vizuální vyhledávání v nich tuto důvěru pomůže vzbudit a vytváří s nimi vyšší emoční spojení. Díky tomu může firma najít nové a loajální zákazníky.

Cílení na novou generaci zákazníků

Generace Z, neboli děti nového tisíciletí, v dnešní době objevuje značky pomocí mobilních telefonů či tabletů a sociálních aplikací. Dnešní doba je tak uspěchaná, že generace Z chce dělat věci stále rychleji a jednodušeji. Příslušníci generace Z vědí, co konkrétně hledají, ale neumí to dobře popsat nebo je to pro ně příliš zdlouhavé. 

Proto je tady vizuální vyhledávání. Urychluje proces vyhledávání produktů a šetří čas těm, kteří ho nechtějí investovat do zdlouhavého sledování stovek výsledků vyhledávání.

Zvýšení příjmů

Vizuální vyhledávání může tedy pomoci firmám zvýšit jejich příjmy. Z provedených výzkumů vyplývá, že vyhledávání bude v budoucnosti více založeno na obrázcích a méně na psaném vyhledávacím dotazu. Navíc společnost Report Consultant podle studie odhaduje, že globální trh vizuálního vyhledávání během prognózovaného období 2018–2023 překoná 14 727 milionů USD.

Mnoho značek již nyní na svých webech vizuální vyhledávání používá. Je to například Marks & Spencer, Sephora nebo IKEA a další.

Příklady vizuálního vyhledávání

Pinterest Lens

Pinterest spustil vizuální vyhledávání pomocí kamery v únoru 2017, což bylo ještě dříve než společnost Google. 

Funguje na principu porovnání nákupních pinů s umělou inteligencí, díky které identifikuje objekty a navrhuje související témata a produkty. Pomáhá nám skloubit to, co vidíme v offline světě, se světem online. Stačí kamerou vyfotit něčí oblečení či recept a najít položky v databázi.

Google Lens

Společnost Google uvedla vizuální vyhledávání na trh v říjnu 2017. Uživatelé mohou vybrat již existující obrázek nebo nahrát vlastní fotografii. Následně vizuální vyhledávání poskytne uživatelům relevantní informace.

Na vizuálním vyhledávání je ještě stále co zlepšovat. Pokrok v digitálním marketingu jde však neustále kupředu a my se proto těšíme na to, co nás v budoucnu čeká.

Zbořte limity Vašich znalostí a přečtěte si

Jak s online marketingem začít (a rychle neskončit)

15. 12. 2020

Rok ve znamení pandemie se blíží ke konci, a tak je již načase přijmout fakt, že se svět nenávratně změnil. Tím nechceme vykreslovat apokalyptické scénáře s nezastavitelným virem, ale spíše poukázat na skutečnost, že myšlení a chování spotřebitelů i podnikatelů prošlo razantní změnou. Jakou? Ani jedna strana už nechce čekat na něco, co možná ani […]

Vánoce

Marketingové přípravy na Vánoce

19. 10. 2020

Je říjen a značka, která ještě s marketingovými přípravami na Vánoce nezačala, by už určitě neměla dál otálet. Vánoční nákupní horečka totiž řádí již od září a vrcholí v prosinci. Ve světě e-commerce je to navíc velmi znát. Nepodceňujte proto tvorbu online marketingových kampaní. A jak na to? To se dozvíte dále v našem článku. […]

palce nahoru

Online marketing – tipy, které fungují

1. 9. 2020

Online prostředí je často velmi zrádná voda plná nečekaných změn a konkurence, která nikdy nespí. Uplynulých několik měsíců bylo pro marketéry velkou zkouškou. Museli se ze dne na den přizpůsobit úplně nové situaci, která panovala kolem pandemie koronaviru. A ani nyní není jasné, jak se bude situace v online marketingu dále vyvíjet. Je ale téměř […]

Vizuální vyhledávání – nový trend v online marketingu

22. 7. 2020

Digitální marketing prošel v posledních letech velkými změnami. Díky vynálezu umělé inteligence, personalizace či multimédií a dalších se služby online marketingu neustále rozvíjely. A jejich vývoj ještě určitě neskončil, jelikož lidé jsou tvorové zvědaví a vynalézaví. Mnoho z nás je orientováno spíše vizuálně tzn., že lépe a rychleji porozumíme tomu, co vidíme, než tomu, co […]